• Formand: Niels Grøndahl
  • Næstformand: Camilla Holmgaard Christensen
  • Formand teknisk udvalg: Christian Jepsen
  • Sekretær: Pernille Prip
  • Kontakt til kassereren: Susanne Hansen

Resultaterne kan findes ved at følge dette link.

Hoppekåring 2016

  • 24-6-2016 Hovmarkens Ridecenter, Slagelse
  • 25-6-2016 Revsø Rideklub, Sommersted
  • 26-6-2016 Arden Sportsrideklub, Arden

Eliteskue 31-7-2016, Middelfart Ridecenter

Husk vores Dommerkursus 13-3-2016, Middelfart Ridecenter

Tilmelding til Christian: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Se medlemsblad for yderligere info.

Her kan du hente kataloget til Hingstekåring 2016.

Bemærk kataloget er revideret den 19/1-2016.

VEDR. KONTINGENT TIL DOA 2016. Jeg gør opmærksom på at der IKKE bliver udsendt girokort.
Vi vil meget gerne bede Jer overføre beløbet på kontingentet til DOA ( se i sidste DOA blad).
HUSK navn og medlemsnr.!!!

Er der problemer må I meget gerne ringe til mig på mobil 20430465.

Nye medlemmer kan også ringe til mig eller udfylde blanketten på Doa's hjemmeside.

Vi håber alle har forståelse for denne måde at opkræve kontingent på, men med de portopriser der er nu er det simpelthen nødvendigt!
Hilsen og godt nytår til alle fra Wenche
Regnskabsfører i DOA

Dansk Oldenborg Avl ønsker hermed jer alle en rigtig glædelig jul, samt et godt og lykkebringende nytår.

Vi glæder os til at se jer alle til hingstekåring i det nye år, 6 februar 2016 i Middelfart Ridecenter.

Julehilsen fra Bestyrelsen

lørdag d. 21 november 2015 ved Henrik Høper. 

35 dages køreprøve

3
Astrid Ingstrup, Lunderødvej 54, 4340 Tølløse
JORUNDAL'S CORNELIA ROL 10025
F.: EMINENZ OLH 809
M.: ANASTASIA ROL 9120
MF.: MOZART OLH 749

BESTÅ med 8,5 p.

2
Susanne Aagaard Nielsen, Tinnetvej 71, Tinnet , 7173 Vonge
PETERSLUNDS BLACK POWER 208333OL1200730
F.: LAMI SØNDERVANG OLH 708
M.: ESMUNDA OL 9440
MF.: KIRSEBÆRGÅRDENS JOKER OLH 766

BESTÅ med 8,1 p.

1
Svenning Bruun Søndermarksvej 1, Tisted 9510 Arden
STELLA NOVA TISTED 208333201202423
F.: ELTON SON DE387871007394
M.: SHEILA TISTED OL 8870
MF.: COMPACT OLH 695

BESTÅ med 7,5 p.

1 dags køreprøve

4
Sofie Vedberg Bonde, Klovbygade 1 B, 4490 Jerslev Sj.
MANULITA OL 10024
F.: LORENZO BEDSTED OLH 834
M.: CASSIOPEIA AF REGAL KROL 9612
MF.: MOZART OLH 749
BESTÅ med 8,4 p.

5
Kirsten og Kjeld Anholm St. Ladegårdsvej 13, Gulager, 4180 Sorø
TORKILD ANHOLM OLH 851
F.: THOR OLH 659
M.: BEDDE ANHOLM OL 9124
MF.: BUSTER KÆRGÅRD OLH 678
BESTÅ med 7,9 p.

lørdag d. 21 november 2015 kl 10.00.

ved Henrik Høper, L. Bruuns vej 1, 6500 Vojens.

35 dageskøre prøve:

1
Svenning Bruun Søndermarksvej 1, Tisted 9510 Arden
STELLA NOVA TISTED 208333201202423
F.: ELTON SON DE387871007394
M.: SHEILA TISTED OL 8870
MF.: COMPACT OLH 695

2
Susanne Aagaard Nielsen, Tinnetvej 71, Tinnet , 7173 Vonge
PETERSLUNDS BLACK POWER 208333OL1200730
F.: LAMI SØNDERVANG OLH 708
M.: ESMUNDA OL 9440
MF.: KIRSEBÆRGÅRDENS JOKER OLH 766

3
Astrid Ingstrup, Lunderødvej 54, 4340 Tølløse
JORUNDAL'S CORNELIA ROL 10025
F.: EMINENZ OLH 809
M.: ANASTASIA ROL 9120
MF.: MOZART OLH 749

1 dags køreprøve

4

Sofie Vedberg Bonde, Klovbygade 1 B, 4490 Jerslev Sj.

MANULITA OL 10024

F.: LORENZO BEDSTED OLH 834

M.: CASSIOPEIA AF REGAL KROL 9612

MF.: MOZART OLH 749

en dags vinder MANULITA OL 10024

5

Kirsten og Kjeld Anholm St. Ladegårdsvej 13, Gulager, 4180 Sorø

TORKILD ANHOLM OLH 851

F.: THOR OLH 659

M.: BEDDE ANHOLM OL 9124

MF.: BUSTER KÆRGÅRD OLH 678

Jeg er startet op på at opdatere vores mailliste på medlemmer i DOA. Jeg vil derfor bede alle medlemmer om at sende mig deres mail adresse på min mail Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Skulle du ikke være medlem, men ønsker at blive det, så er du velkommen til at smide en mail om dette også.

Jeg håber at så mange som muligt vil sende dette, så vi fremadrettet kan minimerer vores porto i forbindelse med information, der skal sendes ud.

Tak for hjælpen.

Oldenborg hingste

3
Støvring Hingste-Depot A/S Irene Braun & Niels Grøndahl, Gravlev Fløevej 10,9530 Støvring

LEXINGTON OLH 846

F.: LEXTER DE467000647201
M.: ANDORA DE367671004894
MF.: EPOS DE305057001886

Bestået med 820 p.

4
Visby Hingstestation Arne Fey,Mollerup 1, Visby, 6261 Bredebro

MOSEVANGS VILERO OLH 847

F.: VIRANO OLH 824
M.: MOSEVANGS MIA KOL 9551
MF.: MOZART OLH 749

Bestået med 801,3 p.

2
Marianne og Lars Kjeldstrøm,Allerupvej 9, 6520 Toftlund

FABIAN AF TOFTLUNDGAARD OLH 848

F.: UNION'S BIG BEN OLH 754
M.: FUTURA ALSTRUP OL9561
MF.: HUBERTUS ALSTRUP OLH 769

Bestået med 753 p.

Hingste stationsafprøvning 2015

Frederiksborg hingst

1
Claus Svendsen,Toftevej 136, 4913 Horslunde

LILLEGAARDS FRANCI 208333FR1103269

F.: SÆDDINGS BRUTUS EFRH 737
M.: FELICIA FR 8523
MF.: SARPO VEJLEBY FRH 731

Bestået med 736,5 p.

Søndag d. 18 oktober blev der indsynet 3 Oldenborg heste 35 dags kørebrugsprøve, ved Henrik Høper, L. Bruuns vej 1, 6500 Vojens.

Afsluttende prøve: lørdag d. 21 november 2015 kl 10.00.

Husk sidste tilmelding til en dags køreprøve er d. 1. november. 2015.

Yderligere infomation: Christian Jepsen på tlf. +45 2463 8046

1
Svenning Bruun Søndermarksvej 1, Tisted 9510 Arden
STELLA NOVA TISTED 208333201202423
F.: ELTON SON OLH 748
M.: SHEILA TISTED OL 8870
MF.: COMPACT OLH 695

2
Susanne Aagaard Nielsen, Tinnetvej 71, Tinnet , 7173 Vonge
PETERSLUNDS BLACK POWER 208333OL1200730
F.: LAMI SØNDERVANG OLH 708
M.: ESMUNDA OL 9440
MF.: KIRSEBÆRGÅRDENS JOKER OLH 766

3
Astrid Ingstrup, Lunderødvej 54, 4340 Tølløse
JORUNDAL'S CORNELIA ROL 10025
F.: EMINENZ OLH 809
M.: ANASTASIA ROL 9120
MF.: MOZART OLH 749

Søndag d. 18.oktober tager vi den obligatoriske efterårstur i skoven på hesteryg.

Turen starter kl. 12.30 fra Keld Anholm. Undervejs på turen er der indlagt drikkepause. Forvent turen tager nogen timer. Dagen afsluttes med kaffe og kage hos Keld.

Man skal selv sørge for at købe endagsridekort, som skal fremvises ved start, dette gøres på Stiftelsen Sorø Akademi hjemmeside.

Tilmelding til Tina på 20267718 eller Keld 23618342.

Torsdag d. 1 okt blev der indsynet 4 4års hingste (1 Frederiksborg 0g 3 Oldenborg) ved Ole Hummelshøj, Grindsted Ridecenter, Hedemarken 28, 7200 Grindsted.

Udholdenhedsprøve: lørdag d. 17 okt. kl 10.00
Afsluttende prøve: lørdag d. 31 okt. kl 10.00

Frederiksborg hingst

1
Claus Svendsen,Toftevej 136, 4913 Horslunde

LILLEGAARDS FRANCI 208333FR1103269

F.: SÆDDINGS BRUTUS EFRH 737
M.: FELICIA FR 8523
MF.: SARPO VEJLEBY FRH 731

Oldenborg hingste

2
Marianne og Lars Kjeldstrøm,Allerupvej 9, 6520 Toftlund

FABIAN AF TOFTLUNDGAARD OLH 848

F.: UNION'S BIG BEN OLH 754
M.: FUTURA ALSTRUP OL9561
MF.: HUBERTUS ALSTRUP OLH 769

3
Støvring Hingste-Depot A/S Irene Braun & Niels Grøndahl, Gravlev Fløevej 10,9530 Støvring

LEXINGTON OLH 846

F.: LEXTER DE467000647201
M.: ANDORA DE367671004894
MF.: EPOS DE305057001886

4
Visby Hingstestation Arne Fey,Mollerup 1, Visby, 6261 Bredebro

MOSEVANGS VILERO OLH 847

F.: VIRANO OLH 824
M.: MOSEVANGS MIA KOL 9551
MF.: MOZART OLH 749

Dansk Oldenborg Avl vil hermed udtrykke sin dybeste medfølelse til familien Grøndahl fra Støvring Hingstedepot, der onsdag mistede deres kære Irene, drengenes store støtte og Niels sin hustru.

Irene og Niels har sammen, altid været vores store positive støtter, og bidraget trofast gennem rigtig mange år.

Vores tanker går til Niels og drengene i denne svære tid med savnet og sorgen, som nu kommer for dem uden Irene.

Vi kondolerer.

Bestyrelsen

Vi ønsker vores 4 ekvipager fra Dansk Oldenborg Avl, masser af held og lykke i weekendens Dansk Ride Forbunds Dressurchampionats mellemrunder.

De afholdes 2 steder i landet, hvis I vil ud og se på.

  1. Mellemrunde Vest i Middelfart Ridecenter starter lørdag kl 9 med de 5 års.
  2. Mellemrunde Øst afholdes på Heslegård, med start af 4 års heste lørdag kl 10, 5 og 6 års heste søndag.

Så flot af jer alle, bedre reklame for oldenborg hesten kan vi ikke få.

  • Dragonens Faruq/ Maria Nørheden Johansen, lørdag i Middelfart Ridecenter 5 års klasse.
  • Østerhjelms Esprit/ Christina Ebbesen, lørdag i Heslegård Sportsrideklub 4 års klasse.
  • Fiona af Høivang/ Julie Dankau søndag i Heslegård Sportsrideklub 5 års klasse.
  • Egelund La Cruz/ Mette Rasmussen, lørdag i Middelfart Ridecenter 6 års klasse.