Eliteskue 2014

Middelfart Ridecenter

Følfinale

   

Far/

Morfar

Resultat

Udstiller

Renavlede hingsteføl (88-100 %)

97

Liga af Østensgaard

Lámour af Støvlebæk/

Elton Son (SW)

9-8-8-8 9

Camilla Holmgaard Christensen, Ringsted

Renavlede hoppeføl (88-100 %)

86

Molly

Virano/

Eposant

9-8-8-8 9

Bronzemedalje

Ærespæmie

Årets Renavlede Føl

Jens Chr. Hermann, Højer

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

115

Halkjærs Valentin

Union Jack/

Uffe Korshøjgaard

9-8-8-9 9

Bronzemedalje

Ærespæmie

Årets Forædlede Føl

Didde K. Olesen & Svend Erik Olesen,

84

Dark Diamond

Daylight/

Milan af Kloster

9-8-8-8 9

Tina Gundersen Jensen, Fjerritslev

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

92

Flicka af Overby

Dragonens Faruq/

Union Jack

8-9-8-9 9

Bronzemedalje

Ærespæmie

Britta & Peter Bonnichsen, Skærbæk

100

Lerskovens Lady Annabell

Dragonens Faruq/

Nando

8-8-9-9 9

Bronzemedalje

Ærespæmie

Tania Palmer & Ole Ehlers, Hårlev

94

Peterslunds Black Rose

Frisco Spudalshøj/

Pele Ll. Evagård

9-8-8-8 9

Susanne Aagaard Nielsen, Vonge

Finale for 2-års hopper

   

Far/

Morfar

Resultat

Udstiller

Renavlede 2-års hoppeplage (88-100 % oldb. afst.)

122

Manulita

Lorenzo Bedsted/

Mozart

23 point

Sølvmedalje

Ærespræmie

Sofie Vedberg Bonde,

Jerslev Sjl.

Forædlede 2-års hoppeplage (25-87 % oldb. afst.)

120

Møllemarkens Gaia

Sonny Boy Højbogård/

Painters Row xx

23 point

Bronzemedalje

Ærespræmie

Gitte Mattern, Viby Sjl.

103

Schousboes Fillippa

Urfürst af Hvarre/

Hubertus Alstrup

23 point

Birgitte Schousboe Nygaard,

Mern

123

Møllemarkens Fazielle

Sanddallunds Coney/

Continental

23 point

Betina Albæk & Peter Nielsen,

Gadstrup

121

Linette Kjellerup

Lami Søndervang/

Continental

23 point

Helle Kjellerup Christensen,

Juelsminde

Finale for 9-point hopper

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

1

Oline

Lotus (SW)

Egner (SW)

9-9-8-8 8-8 8-8-7 9

Sten Marcussen, Storvorde

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

3

Laura af Egense

Lauries Crusador xx

Pallex af Ulstrup

9-9-8-9 7-8 8-8-8 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Sten Marcussen, Storvorde

65

Kirsebærgårdens Laura

Lauries Crusador xx

Pallex af Ulstrup

9-9-9-9 6-7 6-8-9 9

Tine Laurup Petersen, Hillerød

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

44

Simone

Galant Hornbæk

Markant

9-8-9-9 8-7 9-8-7 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Bent Løje, Kettinge

47

Rørmosens Laika

Hubertus Alstrup

Garant

9-9-7-8 7-7 7-9-8 9

Søren Christensen, Stokkemarke

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

49

Risbjerggaards Ja´dore

Nando

Urprinz

9-9-8-9 7-8 8-10-7   9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Mette Johansen, Slagelse

3-årige renavlede hopper (88-100 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

36

Peterslunds Black Lily

Lami Søndervang

Pele Ll. Evagård

9-9-9-8 8-7 8-9-8 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Årets Renavlede Hoppe

Susanne Aagaard Nielsen, Vonge

13

Elektra Kærgård

Elixier (SW)

Ultimo af Hvarre

9-9-8-7 8-8 8-8-8   9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Jørn Lambertsen, Aabybro

3-årige forædlede hopper (25-87 % oldenborgafstamning)

 

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

55

Mosens Faluca

Findus B

Rarus

9-9-8-8 8-8 8-8-8 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Årets Forædlede Hoppe

Karina Villien, Slagelse

60

Elvira´s Lyné

Sonny Boy Højbogård

Arrogant Odderbjerg

9-9-8-8 7-8 9-8-7 9

Charlotte Elvira Rasmussen, Ringsted

Print Email