Hoppekåring 2014

Resutalter - Hoppekåring, Arden Sportsrideklub, Arden

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

1

Oline

Lotus (SW)

Egner (SW)

9-9-8-8 8-8 8-8-7 9 ÆrespræmieInviteret til eliteskue

Sten Marcussen, Storvorde

2

Dream Lady

Ultimo af Hvarre

Pallex af Ulstrup

9-8-8-8 7-7 8-8-7 8

Wil Preben Lyzet Petersens, Sæby

62*

Vilma

Effekt (SW)

Thor

7-7-7-7 7-6 8-8-8 7

Benedikte Klinge, Randers

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

8

Laustine af Egense

Compact

Møllevang´s Orkan

8-8-7-8 7-7 7-7-8 8

Sten Marcussen, Storvorde

9

Ll. Lundegaards Beauty

Compact

Garant

8-8-7-7 6-7 7-7-6 7

Carsten Pedersen, Hjørring

10

Pandora Noir

Kirsebærgårdens Joker

Uffe Korshøjgaard

7-7-7-8 6-6 8-8-7 7

Mette Seedorff, Hadsund

12

Ofelie af Helfin

Kirsebærgårdens Joker

Pele Ll. Evagård

7-7-7-7 5-5 7-6-6 6

Heidi Damgaard Pedersen, Erslev

11

Vesterløkke`s Anastasia

Kirsebærgårdens Joker

Union Jack

8-7-7-7 6-6 5-5-6 6

Lisbeth Jensen, Spjald

3-årige renavlede hopper (88-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

13

Elektra Kærgård

Elixier (SW)

Ultimo af Hvarre

9-9-8-7 8-8 8-8-7 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Jørn Lambertsen, Aabybro

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

3

Laura af Egense

Lauries Crusador xx

Pallex af Ulstrup

9-9-8-9 7-8 8-8-8 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Sten Marcussen, Storvorde

75*

Søndervangs Epilise

Højvangs Strauss

Thai af Sulsted

8-8-8-7 7-7 7-8-7 8

Rikke N. Andersen, Nibe

61*

Søstedgård´s Honey

First Class af Hvarre

Gruson Grundberg

7-7-6-7 6-6 7-7-8 7

Stald Solhave v/ Larsen, Ranum

6

Malou Stenberg

Nando

Lami Søndervang

7-8-8-7 7-6 6-7-6 7

Irina Sig, Spjald

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

3-årige forædlede hopper (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

14

Michelle of Quality

Lami Søndervang

Union Jack

8-9-7-7 8-7 9-9-7 8

Johnny Skinstad, Lena, Norge

21

Fiona af Hvarre

Findus B

Federico xx

9-9-8-7 7-8 7-7-7 8

Fam. Rasmussen, Arden

20

Thrice Fjellerup

Atlético af Egense

Thor

8-8-7-7 6-7 9-9-8 8

Erling Aabenhuus, Glæsborg

18

Halkjærs Luna

Union´s Big Ben

Uffe Korshøjgaard

8-8-7-8 6-7 7-9-8 8

Svend Erik Olesen, Ørnhøj

17

Jasmin Tisted

Union´s Big Ben

Painters Row xx

8-7-8-7 6-7 8-8-7 8

Svenning Bruun, Arden

16

Frida af Ravnholt

Freigraff af Hvarre

Thor

8-8-7-7 6-7 8-7-7 7

Anna & egon Nielsen, Bording

15

Smilla af Sulsted

Højvangs Strauss

Union Jack

8-7-8-7 7-7 7-7-7 7

Irina Sig, Spjald

5-årige og ældre hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

7

Yasmin

Ultimo II af Hvarre

Ukendt

6-7-7-6 6-6 7-6-7 6

Maria Ørslev Andersen, Hjallerup


 

Resutalter - Hoppekåring, Revsø Rideklub, Sommersted

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

22

Borgstrøms Halina

Hubertus Alstrup

Urprinz

8-8-7-8 7-7 8-8-8 8

Majken Fix & Niels Mundt-Petersen, Ribe

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

28

Højrups Hebe

Canton Anholm

Mozart

8-8-7-7 7-7 7-7-6 7

Betina Bohn Pedersen, Stouby

31

Matiné af Kassø

Lami Søndervang

Esprit (SW)

7-8-7-7 7-7 7-8-7 7

Irene Wilkens, Rødekro

63*

Svalegaarden´s Jolaia

Kirsebærgårdens Joker

Lord-Gruson af Hvarre

7-8-7-7 6-7 7-7-6 7

Kenneth Niemann Petersen, Rødekro

29

Minde af Kassø

Lámour af Støvlebæk

Eichbaum (SW)

7-7-7-6 7-7 8-7-6 7

Irene Wilkens, Rødekro

30

Sally af ØSterholm

Markant

Thor

8-7-7-5 7-6 7-5-5 6

Dorthe Wolter Svanø. Aabenraa

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

3-årige renavlede hopper (88-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

36

Peterslunds Black Lily

Lami Søndervang

Pele Ll. Evagård

9-9-9-7 8-7 8-9-7 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Susanne Aagaard Nielsen, Vonge

35

Thronkærs Unni

Union´s Big Ben

Compact

8-8-7-8 7-8 7-7-8 8

Line H. Andersen, Sønderborg

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

25

Rosenhavens Flora

Nando

Union´s Big Ben

8-7-8-8 8-8 8-7-8 8

Gitte Ebbesen, Ringe

24

Fanny af Hvarre

Freigraff af Hvarre

Federico xx

8-7-7-7 7-7 8-7-8 7

Linda Kærlev, Esbjerg

23

Vestergaards Lucia

Kubrick xx

Urprinz

7-7-8-7 7-7 5-8-7 7

Betina Bohn Pedersen, Stouby

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

34

Julie Søndervang

Findus B

Laban Agerbo

9-8-7-8 7-7 7-8-8 8

Dorthe & Søren Solgaard Nielsen, Gadbjerg

32

Ravnkjermindes Narnia

Nikolaj Klintgård

Temple Wind xx

7-7-8-6 6-6 7-6-8 7

John Chrestensen, Bredebro

33

Ravnkjermindes Nanny

Nikolaj Klintgård

First Class af Hvarre

7-6-7-6 6-6 7-6-6 6

Randi Block Waje, Skærbæk

3-årige forædlede hopper (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

39**

Elvira

Team Player xx

Union´s Big Ben

9-8-8-7 8-8 8-7-7 8

Rikke Flor Jensen, Bogense

38

Nella Kjellerup

Lámour af Støvlebæk

Urkatz II

9-9-7-7 7-7 7-7-7 8  

Rikke Lerche Skov, Juelsminde

**) Der er taget forbehold for faderens mulige avlsgodkendelse

5-årige og ældre hopper til forregister (88-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

26

Mosen´s Komtesse

Garant

Enzo

5-6-6-6 6-6 6-7-6 6

Randi B. Waje, Skærbæk

5-årige og ældre hopper til forregister (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

27

Rømøs Madonna

Mosevangs Marlo

Højvangs Strauss

8-7-7-6 5-6 6-7-6 6

Arne Bleeg, Rømø


Resutalter - Hoppekåring, Hovmarkens Ridecenter, Slagelse

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

64*

Stald Kock´s Unique

Max af Ravnholt

Jumbo

9-9-8-7 7-6 7-8-7 8

Cheline Gade Kock, Lejre

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

44

Simone

Galant Hornbæk

Markant

9-8-9-9 8-7 9-8-7 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Bent Løje, Kettinge

47

Rørmosens Laika

Hubertus Alstrup

Garant

9-9-7-8 7-7 7-9-8 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Søren Christensen, Stokkemarke

45

Bellis Støvlebæk

Eminenz

Lámour af Støvlebæk

9-8-8-8 7-8 7-8-8 8

Michael Hansen, Munke Bjergby

46

Kuirkebakkegårds Nancie

Canton Anholm

Mozart

8-8-7-6 6-6 6-6-6 6

Chritstina Anderson, Svinninge

3-årige renavlede hopper (88-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

52

Bonna af Lundsager

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

8-7-8-8 8-7 8-9-8 8

Jørgen Lund, Høng

53

Candy af Lundsager

Ganton Anholm

Thor

8-7-7-8 6-6 7-9-8 8

Jørgen Lund, Høng

51

Sofia af Hvorvarp

Effekt (SW)

Jumbo

7-8-7-6 6-7 7-7-6 7

Lena Sahlertz, Ringsted

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

65*

Kirsebærgårdens Laura

Lauries Crusador xx

Pallex af Ulstrup

9-9-9-9 6-7 6-8-9 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Tine Laurup Petersen, Hillerød

41

Ravnkjermindes Fiona

Freigraff af Hvarre

First Class af Hvarre

8-8-7-7 7-7 7-7-7 7

Chelia Rasmussen, Fuglebjerg

71*

Tværhøjgårds Fatique

Union Jack

 

8-8-8-7 6-6 6-6-6 7

Haxholm Horses

42

Slettemosens Cleo

Lámour af Støvlebæk

Top of Class

7-6-7-6 6-7 6-6-6 6

Iben Thornholm, Høng

*) Efteranmeldt og udenfor katalog         

5-årige og ældre hopper til forregister (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

66*

Hovmarkens Leonora

Leopold Hornbæk

Garant

8-8-7-7 5-6 7-8-7 7

Rita Thalund, Slagelse

43

Henrik Søgaards Finally May

De Nero af Støvlebæk

Ukendt

7-6-7-6 6-6 7-7-6 6

Emma Hellemann Nielsen, Stokkemarke

40

Shadow af Maglehøj

Hubertus Alstrup

Fux

6-6-7-7 4-5 6-7-7 5

Benedikte Pedersen, Tappenøje

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

49

Risbjerggaards Ja´dore

Nando

Urprinz

9-9-8-9 7-8 8-9-7 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Mette Johansen, Slagelse

50

Lady Gaga af Bækkeskov

Urfürst af Hvarre

Kasper

8-8-8-7 7-7 7-8-8 8

Preben Stoltze Nielsen, Taastrup

69*

Seline Fjord

Sinclaire af Hvarre

Julius Hjortelund

8-8-7-7 7-7 7-7-8 7

Mette Jensen. Hørve

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

3-årige forædlede hopper (25-87 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

55

Mosens Faluca

Findus B

Rarus

9-9-8-8 8-8 8-8-8 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Karina Villien, Slagelse

60

Elvira´s Lyné

Sonny Boy Højbogård

Arrogant Odderbjerg

9-9-8-8 7-8 9-8-7 9

Ærespræmie

Inviteret til eliteskue

Charlotte Elvira Rasmussen, Ringsted

54

Baggegårdens Freifrau

Freigraff af Hvarre

Stuntmann af Hvarre

9-8-8-8 7-8 7-8-7 8

Pernille Prip & Arne B. Petersen, Vemmelev

67*

Møllemarkens Duffy

Sanddallunds Coney

Continental

8-8-8-8 6-7 7-8-7 8

Betina Albæk & Peter Nielsen, Gadstrup

57

Medina af Legaardslund

Federico xx

Compact

8-8-7-7 6-6 8-7-7 7

Marianne Ditte Nyholm Andersen, Mern

58

Slettemosens Daimi

Canton Anholm

Top of Class

7-7-7-6 6-7 6-6-6 6

Iben Thonholm, Høng

*) Efteranmeldt og udenfor katalog


Resutater - Følskue, Arden Sportsrideklub, Arden

Ktl.

Navn.

Far/ Morfar

Resultat

Udstiller

Renavlede hingsteføl (88-100 %)

110*

Ll. Lundegaards Ekko

Ultimo af Hvarre/

Compact

8-7-7-7 7

Carsten Pedersen, Hjørring

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

82

Dragonens Flow

Findus B/

Stravinsky xx

9-8-7-7 8

Anette & Anton Jensen, Arden

81

First Class Primadonna

Daylight/

First Class af Hvarre

8-8-8-7 8

Stald Solhave v/ Larsen, Ranum

80

Bøgely´s Chanell

Daylight/

Tiberias

8-7-8-7 7

Else Marie Kristensen, Fjerritslev

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

84

Dark Diamond

Daylight/

Milan af Kloster

9-8-8-8 9

Inviteret til eliteskue

Tina Gundersen Jensen, Fjerritslev

115*

Halkjærs Valentin

Union Jack/

Uffe Korshøjgaard

9-8-8-8 9

Inviteret til eliteskue

Didde K. Olesen & Svend Erik Olesen,

Ørnhøj

83

Harlunds Filur

Freigraff af Hvarre/

Underworld xx

9-8-8-7 8

Marlene Harlund Præstegaard, Ulfborg

85

Del Quinto

Dragonens Faruq/

Urprinz

8-8-8-7 8

Stald Solhave v/ Larsen, Ranum


Resutalter - Følskue, Revsø Ridecenter, Sommersted

Ktl.

Navn.

Far/ Morfar

Resultat

Udstiller

Renavlede hoppeføl (88-100 %)

86

Molly

Virano/

Eposant

9-8-8-8 9

Inviteret til eliteskue

Jens Chr. Hermann, Højer

Renavlede hingsteføl (88-100 %)

88

Højrups Loke

Virano/

Mozart

9-9-6-7 8

Else & Christian Jepsen, Gram

89

Birkely´s Quando

Mosevangs Marlo/

Ladyfalk (SW)

8-8-8-7 8

Børge Christensen, Gram

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

92

Flicka af Overby

Dragonens Faruq/

Union Jack

8-9-8-9 9

Inviteret til eliteskue

Britta & Peter Bonnichsen, Skærbæk

94

Peterslunds Black Rose

Frisco Spudalshøj/

Pele Ll. Evagård

9-8-8-8 9

Inviteret til eliteskue

Susanne Aagaard Nielsen, Vonge

93

Thrina

Daylight/

Nando

8-8-7-7 7

Bent Schrøder, Løgumkloster

95

U.N.

Cornelius Vaseskov/

Nikolaj Klintgård

8-7-6-7 7

John Chrestensen, Bredebro

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

90

Felix

Virano/

Mozart

8-9-7-8 8

Jens Chr. Hermann, Højer

108*

Santino

Sinclaire af Hvarre/

Mozart

8-8-8-8 8

Mads Dau, Sønderborg


Resutalter - Føl- og plagskue, Hovmarkens Ridecenter, Slagelse

Ktl.

Navn.

Far/ Morfar

Resultat

Udstiller

Renavlede hoppeføl (88-100 %)

98

Vica

Virano/

Mozart

9-8-7-8 8

Jan Larsen, Ruds Vedby

Renavlede hingsteføl (88-100 %)

97

Liga af Østensgaard

Lámour af Støvlebæk/

Elton Son (SW)

9-8-8-8 9

Inviteret til eliteskue

Camilla Holmgaard Christensen, Ringsted

96

Muhlegaardens Elias

Elmer Hornbæk/

Enzo

8-8-7-8 8

Anette Østergaard, Tølløse

99

Elliott Stagsager

Eminenz/

Garant

8-8-7-7 7

Mette Worm, Ølstykke

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

100

LerskovensLady Annabell

Dragonens Faruq/

Nando

8-8-9-9 9

Inviteret til eliteskue

Tania Palmer & Ole Ehlers, Hårlev

109*

Stald Kocks Coco Chanell

Max af Ravnholt/

Ekspres Hjortelund

9-8-8-7 8

Cheline Gade Kock, Lejre

102

Tingvejens Glasgow

Valesco/

Tiberias

8-8-7-7 8

John Mikkelsen, Frederiksberg C

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

116*

Diamond Star

Sanddallunds Coney/

Åge xx

8-8-7-8 8

Hanne Nielsen, Slagelse

101

Houston

Risbjerggaards Hitman/

Stuntmann af Hvarre

7-7-8-8 7

Tanja Rasmussen, Sjællands Odde

Forædlede 2-års hoppeplage (25-87 % oldb. afst.)

103

Schousboes Fillippa

Urfürst af Hvarre/

Hubertus Alstrup

23 point

Inviteret til eliteskue

Birgitte Schousboe Nygaard, Mern

104

Munksgaards Natali

Lorenzo Bedsted/

Cornelius Vaseskov

22 point

Katja Kondas, Skælskør

105

Daisy Pibeholm

Daylight/

Højvangs Turbo

21 point

June Melanie Lindegaard, Slagelse

Renavlet 2-års hingsteplag (88-100 % oldb. afst.)

106

Kastello af Ålborgdal

Compact/

Urprinz

21 point

Bonnie Minerth Olsen, Jægerspris

Print Email