Resultater 2013

Roskilde Dyrskue 2013

I weekenden d. 7.-9. juni var der igen i år mødt et talstærkt felt af oldenborgheste op. I år nåede vi op 30 udstillede heste, hvilket er en smule mindre end sidste år. Men positivt er det, at så mange år efter år bakker op om dyrskuet. Det er nogen rigtig hyggelige dage, hvor også vores stand danner base for mange hyggelige stunder for såvel nye som ”gamle” udstillere.

I år havde vi igen fået muligheden for at deltage i det store Hesteshow og havde valgt at deltage med 8 ekvipager, som leverede en smuk kvadrille de 3 dage skuet varede.

Resultater

Hingste 6 år og derover renavlede

23p. + ærespr.   Dalmosegårdens Tempo (Laban af Kloster/Julius Hjortelund) fra Mette Jensen, Hørve

Udtaget til konkurrencen om Sjællands Hingsten

23p. + ærespr.   Galant Hornbæk (Garant/Gruson Grundberg) fra Keld Anholm & Jørgen Arendt-Jensen, Sorø

Hingst 5 års forædlet

22p                       Risbjerggaards Hitman (Eminenz/Urprinz) fra Fam. Grimbühler, Holbæk

Følhoppe med føl ved siden renavlet

23p. + ærespr       Lalu af Støvlebæk (L’amour af Støvlebæk/Cæsar) fra Poul Pedersen, Sorø

Udtaget til konkurrencen om skuets bedste følhoppe samt bedste føl

Følhopper med føl ved siden forædlede

23p + ærespr.       Saybia af Skovsøgård (Sanddallunds Coney/Labri Hjortelund) fra Vagn Jensen, Høng

22p                       Mezanie af Dybendal (Gorm Hauge af Dybendal/Top of Class) fra Marianne og Mogens Hansen, Sorø

22p                       Lilly af Støvlebæk (Nando/L’amour af Støvlebæk) fra Camilla Diana Henriksø, Slagelse

22p                       Mosevangs Maritza (Højvangs Strauss/Åge XX) fra Hanne Nielsen, Slagelse

Goldhopper 4-8 år renavlede

24p + ærespr.       Jokkesminde Agila (Galant Hornbæk/Buster Kærgård) fra Annette Munk Hansen, Slagelse

23p                       Horsebjerg Giovanna (Galant Hornbæk/Pallex af Ulstrup) fra Chelia Rasmussen, Fuglebjerg

23p                       Lady Madonna af Østensgård (L’amour af Støvlebæk/Elton Son) fra Sisse Jensen, Ringsted

Goldhopper 4-8 år forædlede

24p + ærespr.       Black Liva Lámour (Eminenz/Lami Søndervang) fra Brian Madsen, Ringsted

23p                       Baroness af Østensgård (Baccarat XX/Rarus) fra Camilla og Søren Christensen, Bringstrup

22p                       Smedegårdens Monri (Sonny Boy Højbogaard/Nicolars) fra Ole Mac Jørgensen, Horbelev

21p                       Jokkesminde Savannah (Sinclaire af Hvarre/Laban af Kloster) fra Lene Bilstrup Rosendal, Vollerup

Hopper 3 år renavlede

23p + ærespr        Athene af Støvlebæk (Eminenz/L’amour af Støvlebæk) fra Betina og Rasmus Madsen, Sorø+++++++

22p                       Kirkebakkegårds Nancie (Canton Anholm/Mozart) fra Christina Andersson, Svinninge

22p                       Bellis af Støvlebæk (Eminenz/L’amour af Støvlebæk) fra Michael Hansen, Munke Bjergby

21p                       Rørmosens Laika (Hubertus Alstrup/Garant) fra Søren Christensen, Stokkemarke

21p                       Simone (Galant Hornbæk/Markant) fra Bent Løje, Kettinge

Hopper 3 års forædlede

23p                       Seline Fjord (Sinclaire af Hvarre/Julius Hjortelund) fra Mette Jensen, Hørve

22p                       Maibohms Cavalir (Cornelius Vaseskov/Milan af Kloster) fra Nanna Maibohm Christensen, Mørkøv

22p                       Jokkesminde Diva (Daylight/Buster Kærgård) fra Majken Olsen, Sorø

22p                       Damgårds Malou (Sanddallunds Coney/Milan af Kloster) fra Sofie Vedberg Bonde, Jerslev  Sj.

22p                       Lady Gaga af Bækkeskov (Urfürst af Hvarre/Kasper) fra Camilla Stoltze Nielsen, Taastrup

21p                       Canador’s Cordelia (Sandallunds Coney/Buster Kærgård) fra Annette Rasmussen, Sorø 

Hopper 2 år renavlede

22p                       Candy af Lundsager (Canton Anholm/Thor) fra Jørgen Lund, Høng

22p                       Tequila Fjord (Canton Anholm/ Laban af Kloster) fra Mette Jensen, Hørve 

Hopper 2 år forædlede

23p                       Nakagergårds Unna (Urfürst af Hvarre/Elton Son) fra Lone Christensen, Korsør

Udtaget til konkurrencen om bedste 2 års.

23p                       Mosens Faluca (Findus B/Rarus) fra Karina og Morten Villien, Slagelse

22p                       Sver af Skovsøgård (Sonny Boy Højbogård/Labri Hjortelund) fra Vagn Jensen, Høng

22p                       Jokkesminde Uni (Urfürst af Hvarre/Buster Kærgård) fra Mette Johansen, Slagelse

20p                       Go Filique (Findus B/Top of Class) fra Gitte Olsen, Mern

Print Email