Resultater 2012

Hoppekåring 2012

Arden Rideskole, Arden

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

1

Stald Kock´s Yasmin

Ekspres Hjortelund

Gorm Søttrupgård

7-6-6-6 6-6 7-6-x 6

Tina Svit Pedersen, Løgstør

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

15

Duet Fjellerup

Contra Fjellerup

Gruson Grundberg

9-9-9-8 7-8 7-8-8 9

Erling Aabenhuus, Glesborg

75

Union Jackie af Farmer

Union Jack

Mozart

9-9-8-8 6-8 8-9-8 9

Marianne Nicholaisen, Hjortshøj

16

Isabella

Lami Søndervang

Compact

8-9-8-7 6-6 7-7-7 7

Gitte-Louise Vadskør, Hjørring

14

Trice

Renti´s Zeus

Gorm Damsgård

8-8-7-7 7-7 7-7-7 7

Erling Aabenhuus, Glesborg

3-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

28

Ursula Kærgård

Ultimo af Hvarre

Thor

9-9-8-8 8-8 9-8-8 9

Jørn S. Lambertsen, Aabybro

25

Oline

Lotus (SW)

Egner (SW)

9-9-8-7 7-8 7-8-8 8

Sten Marcussen, Storvorde

27

Halkjærs Rgitze

Union´s Big Ben

Uffe Korshøjgård

8-8-8-8 5-7 8-9-7 8

Svend Erik Olesen, Ørnhøj

103

Tulle Engholm

Compact

Thor

8-7-7-7 8-8 8-7-7 8

Rikke Hjortnæs Pedersen, Sæby

26

Vejgaards Una Evigglad

Effekt (SW)

Uffe Korshøjgård

8-7-8-7 7-7 8-7-7 8

Marie Skipper Knudsen, Aars

29

Grønbæks Dior

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

8-7-7-6 6-7 8-6-6 7

Cheanne Grønbæk Eriksen, Hjørring

104

Bakkegårdens Lærke

Leopold Hornbæk

Compact

8-7-7-6 7-7 7-6-6 7

Kaj Orla Høgh, Hobro

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

100

Starligt

Stuntmann af Hvarre

Urban af Hvarre

9-9-8-8 6-6 7-9-8 9

Aksel Back, Arden

6

Nandi af Ålborgdal

Nando

Compact

8-8-7-7 7-7 7-8-7 8

Gitte Larsen & Arvid Dalum, Hadsund.

4

Hededahls Pandora

Uffe Korshøjgård

Urprinz

8-7-8-7 6-7 8-7-7 8

Inge Krog Chemnitz, Hjallerup

3

Isabella

Stuntmann af Hvarre

Compact

7-8-7-8 6-7 6-8-8 8

Aksel Bay-Smidt, Havndal

2

Jamila Nur Vest Lyshøj

Uffe Korshøjgård

Præstegårdens Herold

8-7-7-8 6-7 7-8-8 8

Lisette Kyhn Bork, Viborg

114

Miss Gold Wind

Temple Wind xx

Bonneval

9-9-8-6 8-8 6-6-6 7

Stefan M. Brams, Langå

5

Fantasy af Hvarre

Federico xx

Urprinz

8-8-8-7 5-6 6-7-7 7

Aage B. Rasmussen, Arden

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

22

Sarina af Hvarre

Stuntmann af Hvarre

Urprinz

9-9-8-7 7-7 7-8-8 9

Aage B. Rasmussen, Arden

23

Felina af Hvarre

Federico xx

Urprinz

9-8-8-8 7-6 7-8-9 8

Aage B. Rasmussen, Arden

18

Cornelia Højmark

Union Jack

Højvangs Strauss

9-9-8-8 6-7 8-7-8 8

Charlotte & Carsten Højmark, Hjørring

17

Dragonen´s Samba Sunrice

Union´s Big Ben

Racing Ace xx

8-7-8-8 5-6 8-8-9 8

Tina Boye, Arden

20

Shikira Rold

Stuntmann af Hvarre

Ultimo af Hvarre

8-9-8-7-6-7 7-7-7 8

Preben bach Justesen, Arden

19

June Søndergård

Nando

Urprinz

8-8-8-6 7-7 6-6-6 7

Frits Christensen, Støvring

101

Athena

Højvangs Strauss

Urprinz

7-7-8-7 7-6 7-7-6 7

Pernille Fizmaurice Madsen, Jerslev J.

24

Millers Malou

Lami Søndervang

Urprinz

7-8-7-6 7-7 6-7-6 7

Lotte Miller Christensen, Avlum

21

Nadiya

Nando

Urprinz

8-7-8-6 4-6 7-6-7 7

Henrik Vandborg, Hobro

3-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

35

Dragonen´s Titbit

Union´s Big Ben

Racing Ace xx

9-9-8-8 8-8 8-9-8 9

Anton Jensen, Arden

36

Brendstensgårds Charmie

Stuntmann af Hvarre

Compact

8-9-8-8 7-7 7-9-8 8

Aksel Bay-Smidt, Havndal

31

Ringens Anemone

Højvangs Turbo

Pallex af Ulstrup

8-7-9-8 8-8 8-8-8 8

Morten Strandsveen, Brumunddal, Norge

32

Kiki Dee f Putheden

Union´s Big Ben

Mar-ki

9-8-8-8 6-7 8-9-7 8

Anni og John Nielsen, Hirtshals

30

Laura af Egense

Lauries Crusador xx

Pallex af Ulstrup

8-8-8-8 7-8 7-8-8 8

Sten Marcussen, Storvorde

37

Elina af Hvarre

Enzo

Ultimo af Hvarre

8-8-7-7 8-8 7-8-8 8

Aage B. Rasmussen, Hvarre

33

Finette af Holtegaaard

Stuntmann af Hvarre

Lord-Gruson af Hvarre

8-8-7-7 7-8 7-7-7 8

Rikke Bjerre, Hjørring

38

Lillevangs Florizel

Federico xx

Gorm Damsgård

8-7-7-7 7-8 7-8-7 8

Tina Groos, Vestbjerg

37

Vandbækgårdens Josefine

Stuntmann af Hvarre

Lami Søndervang

7-8-7-7 6-7 7-7-7 7

JørgenVandbæk, Trige

5-årige og ældre hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

11

Laika Søndergård*

Nando

Pallex af Ulstrup

8-8-8-8 7-8 7-8-8 8

Frits Christensen, Støvring

10

Pinot

Pele Lille Evagård

Travell (traver)

7-7-8-6 7-7 7-6-6 7

Pernille Skovbo Hansen, Støvring

13

Damgaards Martine

Compact

Thor

7-7-6-7 6-7 7-7-7 7

Thea Franciska Christensen, Nibe

12

Damgaards Malou

Compact

Thor

7-7-7-6 6-6 6-6-7 7

Thea Franciska Christensen, Nibe

9

Ryttergårdens Belma

Stuntmann af Hvarre

Pele Lille Evagård

7-8-7-7 5-6 7-7-6 7

Hanne Mette Rasmussen, Nibe

4-årige hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

102

Miluna af Brorstrup

Effekt /SW)

Pele Lille Evagård

7-7-8-6 5-6 6-7-6 6

Lotte Damgaard, Silkeborg

Aagerupgaard Sportsrideklub, Vipperød

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

39

Frigg

Galant Hornbæk

Fux

9-8-7-8 7-8 7-7-7 8

Bent O. Kjeldsen, Skælskør

105

Isabell Fjord

Møllevang´s Orkan

Julius Hjortelund

8-8-8-8 6-7 7-8-7 8

Mette Jensen, Høng

40

Freja af Hesselbjerggård

Galant Hornbæk

Møllevang´s Orkan

8-7-7-7 8-7 7-7-6 7

Erik Poulsen, Skælskør

41

Ullits Thornette

Thor

Compact

8-7-7-7 5-6 9-8-6 7

Mogens jensen, Roskilde

115

Emma af Støvlebæk

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

8-8-7-6 6-6 7-7-6 7

Jesper Pedersen, Sandved

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

50

Stella af "Vidiemosegård"

Canton Anholm

Silas

8-8-8-7 5-6 7-7-7 7

Bent Løje, Kettinge

49

Adell af Vodagergård

Union´s Big Ben

Laban af Kloster

8-8-7-6 6-6 7-7-6 7

Nina Krogh, Sandved

48

Jokkesminde Agila

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

7-7-7-6 5-7 8-7-7 7

Annette Munk Hansen, Slagelse

47

Møllevangs Elicia

Canton Anholm

Laban af Kloster

7-7-7-6 4-7 7-7-6 6

Christina Anderson, Svinninge

3-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

56

Rørmosens Fiona Alstrup

Rørmosens Herkules

Lopez (SW)

9-9-9-8 6-7 7-9-9 9

Jette Larsen, Sakskøbing

58

Laina af Støvlebæk

Lámour af Støvlebæk

Cæsar

9-8-8-8 6-7 8-9-7 8

Poul Pedersen, Sorø

62

Gaby Stengaard

Galant Hornbæk

Buster Kærgård

8-8-8-8 8-8 7-8-7 8

Lone & Kaj Petersen, Sorø

63

Horsebjerg Giovanna

Galant Hornbæk

Pallex af Ulstrup

8-8-8-8 7-6 8-8-7 8

Chelia Rasmussen, Fuglebjerg

107

Fie Alstrup

Rørmosens Herkules

Varus (SW)

8-8-8-7 7-7 7-8-8 8

Jane og Niels Buck, Nørre Alslev

61

Kirsebærgårdens Fairytale

Kirsebærgårdens Joker

Kasper

8-8-8-8 7-7 7-8-7 8

Tine Lautrup Petersen, Hillerød

56

Esther Anholm

Elton Son (SW)

Buster Kærgård

8-8-8-8 6-7 7-8-7 8

Kirsten og Kjeld Anholm, Sorø

60

Gladdis Stengaard

Galant Hornbæk

Fux

8-8-7-7 7-7 8-7-7 8

Lone & Kaj Petersen, Sorø

108

Vinni Hedegaard

Gerling (SW)

Pele Lille Evagård

7-7-7-7 4-6 7-8-6 7

Mette Dryden Olesen, Haslev

5-årige og ældre forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

121*

Doa III Alstrup

Strategi Alstrup

First Class af Hvarre

8-8-7-8 6-7 7-8-7 8

Jane og Niels Buck, Nr. Alslev

46

Mezanie af Dybendal

Gorm Hauge af Dybendal

Top of Class

8-7-8-7 6-7 7-7-8 8

Mogens Hauge Hansen, Sorø

42

Kragsbjerggårds Chanell

Sanddllunds Coney

First Class af Hvarre

8-7-8-6 6-7 6-6-6 7

Mette Petersen, Slagelse

43

Liva af Vidiemosegård

Strategi Alstrup

Markant

8-8-7-6 6-5 6-7-6 7

Bent Løje, Kettinge

44

Sannes Rasmine

Continental

Labri Hjortelund

7-7-8-6 6-6 7-6-6 6

Sanne Christensen, Stor Heddinge

45

Melvejs Jackira

Union Jack

Rarus

7-7-6-6 6-6 7-6-6 6

Christina Anderson, Svinninge

*) Efteranmeldt og udenfor katalog

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

53

Baroness af Østensgaard

Baccarat xx

Rarus

9-9-9-8 7-7 7-8-8 9

Camilla Holmsgaard Christensen, Ringsted

55

Black Liva Lámour

Eminenz

Lami Søndervang

9-8-9-8 8-7 8-8-7 9

BM Horses v/ Brian Madsen, Ringsted

52

Saybia af Skovsøgård

Sanddallunds Coney

Labri Hjortelund

9-8-8-7 6-7 7-7-8 8

Vagn Jensen, Høng

122*

Melina Søttrupgård

Uffe Korshøjgård

Helenikos xx

8-7-6-7 6-7 7-8-7 7

Tine Lautrup Petersen, Hillerød

54

Lerholms Josefina

Kirsebærgårdens Joker

Temple Wind xx

8-8-7-6 6-6 7-6-6 7

Else Marie Stets, Stenlille

*) Efteranmeldt udenfor katalog

3-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

109

Ryttergaardens Fairytale

Freigraff af Hvarre

Urprinz

9-8-8-9 6-7 7-9-9 9

Gyrithe Gandløse, Regstrup

64

Goya af Bækkeskov

Esteban xx

Kasper

9-8-8-8 7-7 7-7-9 8

Neil Eric Garner, Kettinge

65

Lilly af Støvlebæk

Nando

Lámour af Støvlebæk

8-8-8-8 7-8 7-8-8 8

Camilla Diana Henriksø, Slagelse

67

Smedegårdens Monri

Sonny Boy Højbogård

Nicolars

8-8-8-8 8-8 8-8-7 8

Ole Mac Jørgensen, Horbelev

110

Tea Hedegaard

Pallex af Ulstrup

Bajazzo xx

8-8-8-7 6-7 7-7-8 8

Mette Dryden Olesen, Haslev

66

Jokkesminde Savannah

Sinclaire af Hvarre

Laban af Kloster

7-7-7-7 7-7 7-8-7 7

Lene Bilstrup Rosendal, Slagelse

5-årige og ældre hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

106

Safian´s Continja

Continental

Jacques

8-8-8-7 7-6 6-7-8 8

Annamiah Silke Phillipa Larsen, Herfølge

4-årige hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

51

Hoj´s Celine

Continental

Buster Kærgård

7-7-7-6 4-6 7-6-6 6

Susanne Christensen, Sorø

Revsø Rideklub, Sommersted

5-årige og ældre renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

120*

Ellis (SW)

Lord Brown (SW)

Erbe (SW)

9-9-8-8 6-7 8-9-8 9

Arne Fey, Bredebro

69

Gidi B.

Graf Oldenburg

Enzo

8-8-8-7 7-8 8-8-7 8

Torben Bastholm, Langeskov

70

Anastasia Helfin

Pele Lille Evagård

Allex

8-9-9-7 6-6 7-7-6 8

Susanne Aagaard Nielsen, Vonge

*) Efteranmeldt udenfor katalog

4-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

76

Belinda Skovlyst

Union´s Big Ben

Pele Lille Evagård

9-9-8-8 8-8 8-8-8 9

Pia Gregersen Westland, Stenderup

117

Madonna

Union Jack

Markant

8-8-7-7 7-7 8-8-7 8

Merete Dethlefsen, Haderslev

111

Bødker´s C Maj

Union´s Big Ben

Pele Lille Evagård

8-8-7-7 6-7 7-8-7 8

Malue Bødker, Horsens

118*

Quin af Østerholm

Markant

Thor

8-8-7-6 7-6 8-7-7 7

Monica Jørgensen, Nordborg

*) Efteranmeldt udenfor katalog

3-årige renavlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

83

Isabella

Union´s Big Ben

Mozart

8-7-7-7 8-8 8-7-7 7

Stine Krappenhøft Larsen, Stenstrup

85

Michala

Lami Søndervang

Milan af Kloster

8-8-8-6 7-8 8-7-6 7

Kirsten Kjær Jensen, Viuf

87

Klintholm´s Nayh

Tarzan af Kloster

Gorm Hauge af Dybendal

8-8-8-6 6-6 7-8-6 7

Dorthe Hansen, Jelling

84

Latifa af Østergård

Lámour af Støvlebæk

Mozart

7-8-8-6 7-6 7-7-6 7

Peter Greisen og Charlotte Skare, Aabenraa

5-årige og ældre forædlede hopper (87½-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

72

Himalya

Urfürst af Hvarre

Rams Jr.

8-9-8-7 6-7 8-8-7 8

Rikke Rørmose, Ansager

71

Abildgaardens Gaya

Renti´s Zeus

Urkatz

8-8-8-7 7-8 7-8-7 8

Johannes Bastholm, Hesselager

119*

Navanna af Hvidhøj

Nando

Compact

7-7-7-6 8-8 8-7-7 7

Randi Iversen, Sønder-Felding

74

Malu

Mozart

Åge xx

8-7-7-7 6-6 6-7-7 7

Niels Chr. Hermann, Højer

73

Mejlgaards Meadow

Nando

Mar-ki

7-7-7-6 5-6 7-7-7 7

Stutteri Solhøj v/ Karen Margrethe Madsen, Brædstrup

*) Efteranmeldt udenfor katalog

4-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

77

Filuca Z

Underworld xx

Teglgårdens Fabian

8-9-8-8 8-8 8-8-8 8

Christel Zøhner, Esbjerg Ø

81

Halkjærs Donna

Nando

Union´s Big Ben

8-8-7-7 8-8 8-8-7 8

Irina Sig, Spjald

79

Almsgaards Oblate

Stuntmann af Hvarre

Labri Hjortelund

8-7-7-7 7-7 7-7-7 7

Emma S. Hansen, Thisted

78

Chassie Moon

Underworld xx

Urprinz

8-8-7-7 7-7 7-7-8 7

Celina Simonsen, Faaborg

80

Sitca Birkelund

Stuntmann af Hvarre

Top of Class

8-8-7-7 6-8 7-7-7 7

Karin Rosengaard Hansen, Langeskov

3-årige forædlede hopper (25-75 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

91

Jo-Anne A Teglgaard

Union Jack

Favorit Torpgård

9-9-8-8 7-8 8-9-8 9

Else Marie Iversen, Ringkøbing

97

Egelund La Cruz

Lauries Crusador xx

Laban Agerbo

9-8-9-8 7-7 8-8-8 9

Jørgen K. Andersen, Broby

92

Engbo´s Louisiana

Sanddallunds Triumf

Tresor af Sulsted

8-8-8-8 8-8 8-9-8 8

Susanne Mathiassen, Sindal

89

3B´s Enya

Nando

Lajos K

8-8-8-7 6-7 8-8-7 8

Britta Bramstrup Bjerg, Ringkøbing

96

Mølgårds Azalie

Lami Søndervang

Lajos K.

8-8-8-7 7-7 8-8-7 8

Kaj Thomassen, Lem St.

112

Oldenborggårds Ariva

Mosevangs Marlo

Højvangs Strauss

8-7-8-7 7-8 7-8-7 8

Bjarne Petersen, Aabenraa

98

Rosengårdens Karisma

Kanudos xx

Thor

8-7-8-7 7-7 7-8-7 8

Jens Rosengaard Hansen, Munkebo

95

Santara

Nando

Union´s Big Ben

8-8-8-6 7-6 8-7-7 8

Bent Schrøder, Løgumkloster

90

Egelund Yunan

Nando

Tiberias

7-7-8-7 7-7 7-8-8 7

Jørgen K. Andersen, Broby

93

Rosengårdens Kabrella

Kanudos xx

Uffe Korshøjgård

8-7-8-7 6-6 7-8-7 7

Jens Rosengaard Hansen, Munkebo

4-årige hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

82

Ingemanns Sofija

Mosevangs Marlo

Picasso (DV)

7-7-8-6 6-7 8-8-7 7

Helle Lausten, Skærbæk

116

Chanel Union

Union Jack

Marlon (DV)

7-7-7-8 6-7 7-7-8 7

Ninna Jørgensen, Fjerritslev

3-årige hopper til forregister (25-100 % oldenborgafstamning)

Ktl.

Navn

Far

Morfar

Karakter

Udstiller

200*

Steffi

Eposant

Mozart

7-8-7-7 6-7 7-8-7 7

Heidi Thomsen, Augustenborg

99

Fischers Turaya

Tarzan af Kloster

Stravinsky xx

7-7-7-6 7-7 7-7-6 7

Gitte Styhm Kristensen, Kolding

*) Efteranmeldt udenfor katalog

Print Email