Resultater 2012

Eliteskue 2012

Efter en noget hektisk kåringsuge - med hoppekåringer, føl- og plagskuer og indlendende runder til DOA-championatet for dressurheste, afholdtes søndag den 29. juli 2012 Eliteskue - som kastede en sand regn af ærespræmier og medaljer af sig - ikke mindst bronzemedaljer.

Samtidig afholdtes Championatsfinaler.

Resultater kan ses nedenfor.

Billeder følger senere

Følfinale

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

Renavlede hingsteføl (88-100 % oldb. afst.)

 

132

Stald Kock´s Lamborghini

Lorenzo Bedsted//

Max af Ravnholt

9-9-8-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

"Årets renavlede føl 2012"

Jette Gade Kock,

Lejre

 

Renavlede hoppeføl (88-100 % oldb. afst.)

 

149

Ficka af Østergård

Lámour af Støvlebæk/

Mozart

9-9-8-8  9

Bronzemedalje

 

Peter Greisen,

Aabenraa

134

Senzalas Mayday

Leopold Hornbæk/

Kasper

9-8-8-9  9

Lykke Rødtnes,

Bjæverskov

 

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

 

124

Meister Noir

Højvangs Strauss/

Præstegårdens Hamlet

9-8-8-9  9

Bronzemedalje

Helena Gaardboe og Thomas Rasmussen,

Hjørring

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

138

Mosens Elektra

Eminenz/

Gorm Søttrupgård

9-9-9-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

"Årets forædlede føl 2012"

Morten & Karina Villien,

Slagelse

139

Møllemarkens Fazielle

Sanddallunds Coney/

Continental

9-8-8-9  9

Betina Albæk & Peter Nielsen,

Gadstrup

151

Stella

Eposant/

Mozart

9-9-7-8  9

Jens Chr. Hermann,

Højer

Finale for 2-års hopper

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

Renavlede 2-års hopper (87½-100 % oldb. afst.)

 

194

Halkjærs Tessa

Union´s Big Ben/

Uffe Korshøjgård

9-8-8-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Svend Erik Olesen,

Ørnhøj

191

Ll. Lundegaards Beauty

Compact/

Garant

9-8-8-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Carsten Pedersen,

Hjørring

192

Anemone af Støvlebæk

Sonny Boy Højbogård/

Buster Kærgård

9-8-7-9  9

Bronzemedalje

Christina Anderson,

Svinninge

157

Lafajet af Østergård

Lámour af Støvlebæk/

Mozart

8-8-8-8  8

Anja Greisen Jessen,

Aabenraa

193

Nellie

Eposant/

Mozart

8-8-8-8  8

Jens Chr. Hermann,

Højer

 

Forædlede 2-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

196

Damgård´s Malou

 

Sanddallunds Coney/

Milan af Kloster

9-9-8-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Sofie Vedberg Bonde,

Jerslev Sj.

199

Tokelunds Polly

Findus B./

Mago xx

9-9-7-9  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Hans Jørgensen,

Gamtofte

197

Birkely´s Merci

Mosevangs Marlo/

Nicolars

8-8-8-7  8

Børge Christensen,

Gram

Finale for 9-point hopper

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

Resultat*

Udstiller

 

Renavlet 5-års og ældre hopper (87,½-100 % oldb. afst.)

 

120

Ellis

Lord Brown (SW)/

Erbe (SW)

9-9-8-8 6-7 8-9-8  9

Bronzemedalje

Arne Fey,

Bredebro

 

Forædlede 5-års og ældre hopper (25-75 % oldb. afst.)

100

Starlight

Stuntmann af Hvarre/

Urban af Hvarre

9-9-9-8 6-6 7-9-8  9

Bronzemedalje

Aksel Bach,

Arden

 

Renavlede 4-års hopper (87½-100 % oldb. afst.)

76

Belinda Skovlyst

Union´s Big Ben/

Pele Ll. Evagård

9-9-8-8 8-8 9-8-8  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Pia Gregersen Westland,

Stenderup

15

Duet Fjellerup

Contra Fjellerup/

Gruson Grundberg

9-9-9-8 7-8 8-8-8  9

Bronzemedalje

Erling Aabenhuus,

Glesborg

75

Union Jackie af Farmer

Union Jack/

Mozart

9-9-8-8 6-8 8-9-8  9

Bronzemedalje

Marianne Nicholaisen,

Hjortshøj

 

Forædlede 4-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

22

Sarina af Hvarre

Stuntmann af Hvarre/

Urprinz

9-9-9-8 7-7 7-8-8  9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Aage B. Rasmussen,

Arden

Solgt til Sverige

53

Baroness af Østensgaard

Baccarat xx/

Rarus

9-9-9-8 7-7 7-8-8  9

Bronzemedalje

Camilla Holmsgaard Christensen,

Ringsted

55

Black Liva Lámour

Eminenz/

Lami Søndervang

9-8-9-8 8-7 8-8-7  9

Bronzemedalje

BM Horses v/ Brian Madsen,

Ringsted

 

Renavlede 3-års hopper (87½-100 % oldb. afst.)

28

Ursula Kærgård

Ultimo af Hvarre/

Thor

9-9-8-8 8-8 9-8-8  9

Sølvmedalje

Ærespræmie

"Årets Renavlede Hoppe 2012"

Jørn S. Lambertsen,

Aabybro

57

Rørmosens Fiona Alstrup

Rørmosens Herkules/

Lopez (SW)

9-9-9-8 6-7 7-9-9  9

Sølvmedalje

Jette Larsen,

Sakskøbing

Forædlede 3-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

35

Dragonen´s Titbit

Union´s Big Ben/

Racing Ace xx

9-9-8-8 8-8 8-9-8  9

Sølvmedalje

Ærespræmie

"Årets Forædlede Hoppe 2012"

Anton Jensen,

Arden

91

Jo-Anne A Teglgaard

Union Jack/

Favorit Torpgård

9-9-8-8 7-8 8-9-8  9

Bronzemedalje

Else Marie Iversen,

Ringkøbing

97

Egelund La Cruz

Lauries Crusador xx/

Laban Agerbo

9-8-9-8 7-7 8-9-8  9

Bronzemedalje

Jørgen K. Andersen,

Broby

109

Ryttergaardens Fairytaile

Freigraff af Hvarre/

Urprinz

9-8-8-9 6-7 7-9-9  9

Bronzemedalje

Gyrithe Gandløse,

Regstrup

Samling efter en hoppe

Samling efter Malou OL 9436

Udstiller Jens Chr, Hermann, Højer

Bestående af:

Stammoder Malou OL 9436 e, Mozart

Datter:  Maja 208333OL0901112 e. Eposant

Datter:  Nellie 208333OL1001402 e. Eposant

Samlingen er tilkendt: 22 point og Dansk Oldenborg Avls bronzemedalje

Finale - Championat 4-års heste

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

Resultat

Ejer/

Rytter

55

Black Liva Lámour

Eminenz/

Lami Søndervang

7,3-7,7-8,2-8,1-8,5  7,96

BM Horses v/ Brian Madsen, Ringsted

Christina Ebbesen, Slagelse

161

Dragonen´s Achaia

Eminenz/

Urprinz

7,8-7,5-8,4-7,9-8,0  7,92

Anette & Anton Jensen, Arden

Amanda Tarp Jensen, Arden

160

Lexus Kærgård

Lauries Crusador xx/

Ultimo af Hvarre

7,6-7,7-8,0-8,0-7,9  7,84

Jørn S. Lambertsen, Aabybro

Ruben T. Lambertsen, Aalborg

79

Almgaards Oblate

Stuntmann af Hvarre

6,9-8,0-7,4-7,8-7,2  7,46

Emma S. Hansen, Thisted

Samme

162

Nikoline

Stuntmann af Hvarre/

Ruben

6,6-6,8-6,7-6,9-6,6  6,72

Susanne & Hans Nielsen, Randers NV

Kathrine Kahl

Finale - Championat 5-års og ældre heste

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

Resultat

Ejer/

Rytter

180

Sarah Bernard B

Lauries Crusador xx/

Aleksander

9,0-6,2-8,2-9,0-8,8  8,24

Charlotte Andersen, Taastrup

Ida Dreyer Jacobsen, Vipperød

166

Silvester af Hvarre

Stuntmann af Hvarre/

Top of Class

7,9-8,3-7,5-7,9-7,8  7,88

Camilla Fihl Olesen, Hvide Sande

Samme

198

Night Control

Night Effekt/

 

7,4-7,2-7,6-7,8-7,6  7,52

Irene Braun & Niels Grøndahl, Støvring

Michelle Lyngholm

167

Halkjærs Penelope

Uffe Korshøjgård/

Kimmi af Nørhalne

7,5,7,3-7,4-7,3-7,3  7,36

Thomas Rasmussen, Hjørring

Sofie Slot, Spøttrup

165

Stunt af Holtegaard

Stuntmann af Hvarre/

Lord-Gruson af Hvarre

6,8-7,5-7,2-6,9-7,3  7,14

Iben Christensen, Hjørring

Vendy Vedel, Hjørring

190

Lonette af Holtegaard

Stuntmann af Hvarre/

Lord-Gruson af Hvarre

6,9-7,5-6,8-6,2-7,0  6,88

Pernille Mortensen, Hjørring

Samme

Print Email