Resultater 2011

Eliteskue 2011

Eliteskue 2011 & Championatsfinale 2011 i Middelfart

Følfinale

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

Renavlede hingsteføl (88-100 % oldb. afst.)

 

3

Muhlegaardens Viktor

Valesco/

Enzo

9-9-8-8 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

Anette Østergaard,

Tølløse

211

Højrup´s Ibrahim

Canton Anholm/

Mozart

9-8-8-8 9

Else & Chr. Jepsen,

Gram

 

Renavlede hoppeføl (88-100 % oldb. afst.)

 

204

Peterlund´s Black Lily

Lami Søndervang/

Pele Ll. Evagård

9-8-8-9 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

"Årets renavlede føl 2011"

Susanne Aa. Nielsen,

Vonge

 

Forædlede hingsteføl (25-87 % oldb. afst.)

 

24

Lillevangs Sarkozy

Stuntmann af Hvarre/

Urprinz

9-9-8-9 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

*"Årets forædlede føl 2011"

Tina Grooss,

Vestbjerg

9

Balian

Sanddallunds Coney/

Mozart

9-9-8-8 9

Bronzemedalje

Hanne & Jan Larsen,

Ruds Vedby

 

Forædlede hoppeføl (25-87 % oldb. afst.)

 

16

Mosens Faluca

Findus B/

Rarus

8-8-8-9 9

Bronzemedalje

Karina Villien,

Slagelse

14

Møllemarkens Duffy

Sanddallunds Coney/

Labri Hjortelund

9-8-8-8 9

Betina Albæk,

Gadstrup

Finale for 2-års hopper

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

Renavlede 2-års hopper (87½-100 % oldb. afst.)

 

90

Maja

Eposant/

Mozart

23 point

Bronzemedalje

Ærespræmie

Jens Chr. Hermann,

Højer

91

Stald Bosgaards Soya

Union´s Big Ben/

Thor

23 point

Susan & Hans Nielsen,

Randers

 

Forædlede 2-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

 

93

Engbo´s Louisianna

Sanddallunds Triumf/

Tresor af Sulsted

23 point

Bronzemedalje

Ærespræmie

Susanne Mathiasen,

Sindal

94

Finette af Holtegaard

Stuntmann af Hvarre/

Lord-Gruson af Hvarre

23 point

Bronzemedalje

Rikke Bjerre,

Hjørring

30

Lilly af Støvlebæk

Nando/

Lámour af Støvlebæk

23 point

Bronzemedalje

Camilla Diana Henriksø,

Slagelse

95

Nanette af Holtegaard

Stuntmann af Hvarre/

Tiberias

23 point

Hans H. Bak,

Dronninglund

92

Goya af Bækkeskov

Esteban xx/

Kasper

23 point

Neil Garner,

Kettinge

Finale for 9-point hopper

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

Forædlede 5-års og ældre hopper (25-75 % oldb. afst.)

 

25

Malou

Nando/

Præstegårdens Hamlet

9-8-9-9 7-7 8-10-8 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Heidi K. Nielsen,

Vodskov

82

Usianna af Hvarre

Urfürst af Hvarre/

Stravinsky xx

9-8-8-9 7-8 8-9-9 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Henry Christensen,

Janderup Vestj.

27

Oldenborgs Tiara

 

Højvangs Turbo/

Rams Jr.

9-9-9-8 8-8 7-8-8 9

Bronzemedalje

Johnny Skindstad,

Lena, Norge

 

Forædlede 4-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

 

69

Cartier

Sonny Boy Højbogård/

First Class af Hvarre

9-8-8-9 7-7 9-9-9 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

Lena Weait Nielsen,

Nykøbing F

81

Hededahls Stardust

Højvangs Strauss/

Urprinz

8-8-8-9 7-8 8-9-9 9

Thorup-Hjallerup Hingstecenter

v/ Steve Thomsen, Hjallerup

 

Forædlede 3-års hopper (25-75 % oldb. afst.)

 

12

Dragonen´s Achaia

Eminenz/

Urprinz

9-8-8-8 8-8 9-9-9 9

Sølvmedalje

Ærespræmie

"Årets Forædlede

Hoppe 2011"

Anton Jensen,

Arden

33

Abby Søndervang

Eminenz/

Tiberias

9-8-8-8 6-7 8-9-9 9

Bronzemedalje

Dorthe & Søren S. Nielsen,

Gadbjerg

 

Renavlede 3-års hopper (87½-100 % oldb. afst.)

 

48

Lalu af Støvlebæk

Lámour af Støvlebæk/

Cæsar

9-9-8-9 7-8 7-9-8 9

Bronzemedalje

Ærespræmie

"Årets Renavlede

Hoppe 2011"

Poul Pedersen,

Sorø

3

Tasja Fjellerup

Renti´s Zeus/

Thor

9-8-8-9 8-8 8-8-8 9

Bronzemedalje

Erling Aabenhuus,

Glesborg

Championater for 4-års hhv. 5-års og ældre oldenborgheste

Ktl nr.

Navn

Far/

morfar

resultat

Udstiller

 

4-års heste

 

40

Sir Lacon

Sanddallunds Coney/

Lami Søndervang

8,28

Ærespræmie

Brian Madsen,

Ringsted

Rytter: Christina Ebbesen

63

Flying Betty ROL 9674

Elton Son/

Diplomat

8,12

Charlotte Fuglsang,

Bindslev

Rytter: Rikke K. Sørensen

46

Falconét af Dano

Flyinfact xx/

First Class af Hvarre

8,09

Stutteri Dano,

Vipperød

Rytter: Jannie Dietz

59

Hestbækvejens Efur

Effekt/

Urprinz

7,37

Tommy Hansen,

Aars

Rytter: Line Asmussen

65

Monique Søndervang ROL 9680

Night Effekt/

Gipsy D´Ask

 

Birgit H. Kyed,

Tjele

Rytter: Ejer

45

Sigersholmgårds Smilla ROL 9628

Stuntmann af Hvarre/

Urmann af Hvarre

7,10

Arne B. Petersen,

Vemmelev

Rytter: Pernille Prip

 

5-års og ældre heste

 

54

Amir af Helfin

Rams Jr./

Allex

6,97

Charlotte M. Sørensen,

Hundested

Rytter: Ejer

Print Email